A jázmin teát nem ér besorolni az újkori huncutságok, Eperkrém, Kaliforniai álom és egyéb teakoktélok közé. Van aki szimpla ízesített teának gondolja vagy fogyasztóit kis lenézéssel illeti, mert a teázásnak még nem "jutottak el" arra a szintjére, amikor az ember már csak 10 évesnél öregebb teákat iszik. Badarság. A jó jázmin tea érték, komoly kulturális és történelmi háttérrel, előállítása rendkívül igényes és drága feldolgozási módszerekkel történik. A jázmin teának hatalmas kultusza van Kínában, Guangxi tartományban például minden évben Jázmin Fesztivált rendeznek, és a legszebb lány kapja a Miss Jasmine címet. A baloldali a 2011-es, ő a legszebb és a legnagyobb csokor is nála van.
A jázmin tea 800 éves kínai specialitás, maga a jázmin virág is Kínából indulva hódította meg a világ balkonládáit. A leghíresebb és legöregebb jázmin kertek Fujianban találhatók, a jázmin tea is innen származik, de ma már minden teatermesztő régióban előállítják. Az alapanyag főleg zöld vagy fehér tea, illetve a Jasmium Sambac alfaj Dél-Kelet Ázsiában honos fehér, duci virága. Házilag ne próbáljatok meg jázmin teát előállítani, mert a dolog sokkal bonyolultabb annál, hogy összekeverjük a szomszédból áthajló bokor virágait egy kis teával. Főleg, ha az ültetvény nem pont úgy néz ki, mint ez itt.
A gyártási sor a tavaszi teaszürettel kezdődik, viszont a leszedett zöld teának be kell várni a nyarat, amikor virágzik a jázmin. A jázmin szedése nagy körültekintést igényel, kizárólag a már nyíló, tehát nem bimbós virágokat szedik, ami azért kritikus, mert a jázmin éjszakai virágként nappal összezárja szirmait és szedéskor nehéz megkülönböztetni a bimbót a virágtól. Nekünk a virág kell, mert az fog ismét kinyílni éjszaka a teára terítve. Itt kezd költségessé válni az előállítás, hiszen 1 kiló tea ízesítésére 3 kiló virágra lesz szükség.
A reggel leszedett virágokat hűvösen tartják, majd este szétterítik a teán. A jázmin éjszaka kinyílik és elkezd illatozni. A kupacot többször átforgatják, a jázmin szakadatlanul ontja illatát, és a száraz tea másnap reggelre magába szívja az összes aromát. Figyelem a száraz tea mindent magába szív! Soha ne tarts zsebben kis zacskó teát, mert a szaga elárulja hol jártál, mit ebédeltél, mennyit cigizel és milyen hajzselét használsz:)
Kora reggel a virágokat elkülönítik és estére új virágtakarót kap a tea. Átlagosan háromszor ismétlik meg ezt a lépést, de a nagyon jó minőségű teák esetében akár hétszer is. Vigyázat! Nem biztos, hogy az a legjobb jázmin tea, ami tele van virággal, hiszen a száraz virágot mindig csak utólag, dekorációs céllal adják hozzá!
A híres jázmin gyöngyök tea pl. nem tartalmaz jázminvirágokat. A hajtásvégi rügyek összegombolyításából nyert zöld teát többször átforgatják jázminnal, így a tea hosszan és diszkréten illatozik. Ha egy tea túl hivalkodó, gyanús lehet, hogy virággal nem, csak aromaanyagokkal került érintkezésbe. Ezt csak előszoba illatosítónak használhatod.
A jázmin tea édes és illatos, fogyasztásakor külön ízesítést nem igényel. Hatásában frissítő és felvillanyozó ital, a lágy zöld tea íz mellé üde aroma társul. Hosszú, kellemes utóízt hagy a szájban. Sokak számára ez az első zöld tea, amit hajlandóak meginni cukor nélkül. Számomra az első nagy meglepetés volt Kínából. Kedves, hogy Kína számos területén ezzel fogadják a vendéget, ezt te is bátran bevetheted.
Jó teázást Nektek!
Szöveg: Flying Bird Tea House, képek ezúttal: Jingtea Co.