Kínában a kutyáknak nem terem babér, mindössze néhány, leginkább Euróban divatos, nagyobb testű fajta birkózik az ottani klímával. Kivétel nélkül kirakatebek, hirdetve gazdáik külföldi hóbortok iránti rajongását. A meg nem értett kutyák szomorúan és mindenféle interakció nélkül gubbasztanak lábnál, viszont macskának lenni császárság, madárnak lenni meg egyenesen bohém dolog. A kora reggeli órákban ugyanis kirajzanak a madártartók biciklijükre erősített kalitkáikkal és megcélozzák a környékbeli közparkokat.
A madártartás a mandzsuk betörésével kezdett elterjedni a kínai nemesség körében a XVII. században. Miután megszerezték a politikai és gazdasági hatalmat, a kiváltságos mandzsu elit idejének nagy részét madarak nevelésének és teaszürcsölésnek szentelte. A madárdalban való gyönyörködés egész napra bőséges elfoglaltságot jelentett számukra. A kis szárnyasokat gyakran teaházakba is magukkal vitték, ahol külön erre a célra rendszeresített kampókra és póznákra akasztották a kalitkákat.
Részlet Lao Sö Teaház c. színművéből. (Miklós Pál fordítása) I. Felvonás. "IDŐ 1898 kora ősz. SZÍN Peking, teaház a Jótékony Bőséghez. Belép Második Szung Úr és Negyedik Csang Úr, mindkettőjük kezében madárkalitka. Vang főnök udvariasan köszönti őket. Előbb gondosan felakasztják a kalitkákat, aztán letelepszenek egy asztalhoz. A rosszkedvű Szungnál sárgarigó van, Csangnál, aki derűsebb kedvében van, feketerigó, nagy kalitkában. " A későbbi polgárháborús időket ugyan megsínylették a mandzsuk és a madaraik is, de a szokás megmaradt és napjainkban is igen elterjedt ez az elsősorban férfiak körében űzött fura kedvtelés. Míg a kezdeti időkben a vagyonos, sok szabadidővel rendelkező főurak hobbija volt, később a városok vezető polgárai eleganciájának és kifinomult életstílusának mércéjévé vált.
Manapság már nem annyira státuszszimbólum, mint inkább egyfajta szórakoztató időtöltés és szociális esemény a férfiak körében. A madárkalitkával való séta a szabad levegőn egészséges testmozgás, a parkban összegyűlve a tulajdonosok felakasztják a fák ágaira a kalitkákat, majd beszélgetnek, teáznak, tai chiznak, vagy megcsodálják egymás madarainak énekét. Állítólag a madarakra jó hatással van az inspiráló környezet, egymást túlénekelve egyre szebb dallamokat sajátítanak el.
A madártartásra számos jövedelmező üzleti vállalkozás épül, egy-egy okos énekesmadárért a tenyésztők több száz, akár több ezer jüant is kérnek. ( 1 jüan kb. 38 Ft) Különlegesen értékesek a rigók, pacsirták és cinkék, amelyek az egyszerűbb díszmadaraknál jobb énekesnek számítanak. A madarat célszerű ugyanazon fajtájú versenyző közelében elhelyezni, hogy össze lehessen hasonlítani a hangokat.
Azt tartják a kínaiak, hogy reggeli séta nélkül a madár depressziós lesz és egyáltalán nem énekel. Sokan kivonulnak és az első reggeli teájukat a madárral együtt költik el, folyamatosan becézgetve és simogatva az állatot. A madarak megfelelő gondozása és etetése folyamatos diskurzus tárgya a tulajdonosok körében. A szép torkú és fényes tollú madár gazdája büszkesége, igazi ékesség.
Szöveg: Flying Bird Teahouse, képek: Flickr